czwartek, 28 listopada 2013

Pokrzywa zwyczajna - niezwyczajna?!

"Gdyby ludzie wiedzieli jaką ma ona moc leczniczą, nie uprawiali by nic innego oprócz pokrzywy", takie zdanie podkreślił pewien lekarz w wykładzie radiowym. A Wy, drodzy czytelnicy znacie właściwości tej rośliny?
Wszystkie części pokrzywy - korzenie, łodygi i liście mają właściwości lecznicze.
Aby w pełni wykorzystać dobre właściwości pokrzywy, należy parzyć ją po zebraniu, najlepiej w dwóch okresach, kiedy wyrastają młode pędy na wiosnę oraz jesienią po uprzednim letnim skoszeniu. Można wówczas zastosować dwie kuracje "pokrzywowe" w ciągu roku. Napar należy popijać małymi łykami w ciągu dnia.
Co robić jeśli minął korzystny okres zbiorów albo nie mamy dostępu do tej rośliny ?
Wystarczy odszukać miejsca, w którym można nabyć bezpieczne ekologiczne zioła. Pokrzywa należy do popularnych roślin, więc nie trudno ją odnaleźć na półkach sklepowych.
Aby nie stracić cennych substancji pokrzywę zalewa się wrzątkiem - nie gotuje. Profilaktycznie należy pić szklankę naparu dziennie, przez cały rok. 
W lecznictwie ludowym była stosowana do jednotygodniowych kuracji przeciwko schorzeniom wątroby i dróg żółciowych, chorobom śledziony, żołądka i wrzodach żołądka.

Świeża pokrzywa stosowana regularnie pozwala uzupełnić powiększające się wraz z wiekiem niedobory żelaza. Stany znużenia i wyczerpania, uczucie starości i niesprawności można powiązać z jego poziomem. Po kuracji pokrzywowej znacznie poprawia się wygląd zewnętrzny, wracają siły twórcze i energia.
Powszechnie wykorzystywane są dobre właściwości pokrzywy do wzmacniania włosów. Dzięki nim skóra głowy jest czysta, nie ma łupieżu, włosy są puszyste, gęste sprężyste, o pięknym połysku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarz!